E27 Global Media

Sahte Hermes Birkin peşinde koşan New York'lu zengin kadınlar

Sahte çanta satın almak bir saplantı haline gelebilir mi?

Amerika`da yayımlanan bir makaleye göre Manha;an`ın elit kadınları sahte çantaları gerçek çantalardan daha çok tercih ediyor.

Gerçek Hermes Birkins satın alıp, özel jetlerle seyahat etme gücüne sahip Manha;an seçkinlerini konu alan makalede anlatılan hikaye şöyle ; 38 yaşındaki Manha;anlı Lisa’nın süper zengin bir kız arkadaşı var. Büyük bir Birkin koleksiyonuna sahip bu kız arkadaş .Hamptons’da 10 milyon dolarlık bir evde oturuyor ve her yere özel jetle uçuyor.Doğal olarak Lisa, arkadaşının sahip olduğu her şeyin gerçek olduğunu varsayıyor. Fakat samimiyet ilerledikçe gerçek ortaya çıkmaya başlıyor.

́Şu Birkinler mi? Ahh onlar sahte.`

Bu deneyim Lisa’nın sahte çanta dünyasıyla ilk tanışması oluyor..Kız arkadaşının verdiği sırdan sonra sahte çanta satın alma bağımlısı olan Lisa, yılda 3 milyon dolar civarında geliri olan bir anne.Bir kaç orjinal parçaya sahip olduğunu söyleyen Lisa replikaları keşfeWkten sonra hepsini satıp parasını sahte Hermes Birkin `e yatırmış.

Peki Lisa`nın arkadaşı sahte çantaları nereden buluyordu.

New York`lu zengin kadınların aklını başından alan sahte çanta satış merkezi web sitesi Reddit`e ait ́Rep Ladies` topluluğu. ́Rep Ladies` sahte lüks mallara adanmış online bir pla]orm.

2016 yılında kurulan Rep-Ladies grubunun 200 binin üzerinde üyesi var ve üyelerinin çoğu New York’ta yaşıyor. Geçen yıl yayınladıkları ankete göre,2021`de grup üyeleri 3 milyon dolardan fazla çakma ürün alışverişi yapmış.

Araştırmanın en ilginç yanı Rep Ladies topluluğu gerçek lüks çantalara sahip ve daha fazlasını satın alabilme maddi gücüne sahip olan ama yine de sahte satın almaya devam eden zengin kadınlardan oluşuyor.

Maddi imkanı olup sahte lüks satın alma ahlaki esnekliğine sahip olmak?

Orjinalini alma imkanı varken sahte lüks ürün satın alma ahlaki esnekliğine sahip olmak nasıl bir duygu ?

Hadi maddi imkanı el vermeyen ama lüks marka ebkeb taşıyan bir çanta takma hevesi olan kadınları bir nebze anlayabiliyorum.

Ama paran varsa. Orjinalini alma imkanın varsa neden sahte satın alırsın?

Çakma alıp taktığımı kimse düşünmez diyen zengin ya da elit cemiyet insanları ‘zeki’ emek hırsızları olmaktan büyük bir heyecan mı duyuyorlar acaba. Gerçekten merak ediyorum.